• Ірина Гадецька

Медіація в кримінальних справах

Медіація застосовується і в кримінальних справах. І в Україні теж.


Але по поличках. Окремо існує можливість укладення мирових угод для дорослих (але це не обов’язково за участю медіатора – може сторони або їх адвокати самі домовляться), а окремо існує відновне правосуддя для неповнолітніх (обов’язково за участю медіатора). Існує і в світі (США, Європейські країни, Азія – тобто майже всюди), і в Україні (хоча – це теж світ). Застосовується в злочинах невеликої і середньої тяжкості.


Мирові угоди в кримінальних справах. Ну як завжди. Якщо, приміром, в Канаді 60 % всіх кримінальних справ вирішуються на досудовому етапі і завершуються укладенням угоди, де чітко визначається хто, як і кому відшкодовує шкоду – то в Україні це лише 4 % (7871 справ за 2019 рік). Показники будуть збільшуватися. Ми ж не можемо взяти і відкритися новим можливостям за декілька років.


Відновне правосуддя для неповнолітніх. Відновне – бо дає можливість дітям зрозуміти наслідки їх вчинків, але при цьому не ламає їм життя різними колоніями. Тому що після таких закладів більшість виходять справді небезпечними для суспільства, а після медіації виходять з інсайтами.


Це офіційний сайт про відновне правосуддя в Україні https://bit.ly/Відновне_правосуддя. Там є і інструкції, і відео, і статистика успіхів. Наприклад, 90 % усіх медіацій по Україні завершилися відшкодуванням збитків. Дві треті усіх справ, де застосовувалася медіація – завершилися примиренням сторін. 95 % усіх угод було дотримано.

Тому оці всі фрази «з нашими людьми таке ніколи не працюватиме» - кліше і дегуманізація. Ми самі вирішуємо, що з нами працюватиме.


До речі. Протягом грудня в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE можна дивитися документальний фільм фінського режисера Джона Вебстера «Віч-на-віч» https://docuspace.org/project/eye-to-eye/. Про те, чи можливе відновлення стосунків між людьми після скоєння злочинів, і навіщо воно взагалі.


бізнес і сімейна медіаторка Ірина Гадецька

Created by Hadetska.Mediation
Photos by Sviat Vietrov