• Ірина Гадецька

Три задачі медіатора, які впливають на результат

У процесу медіації є задачі. Їх задають сторони конфлікту і медіатор. Так само сторони конфлікту і медіатор разом рухаються до виконання цих задач. Про що ж йдеться?


Почнемо з того, що основний запит в медіації завжди різний. Це може бути запит

врегулювати спір, помиритися, налагодити спілкування, домовитися, щось поділити або розійтися. З усім цим медіатори працюють. Єдиний запит, з яким медіатори не можуть мати справу - це запит знищити іншу сторону конфлікту. Але зазвичай з такими проблемами люди до медіаторів не звертаються.


Тож медіатор працює з конкретним запитом, в цілому супроводжуючи процес переговорів так, щоб інтереси сторін були виявлені і задоволені найкращим з можливих рішень. Найкращим для обох учасників медіації.


Медіатор може весь час бути посередником в переговорах, може просто питаннями направляти на дорогу адекватного і результативного спілкування, може здебільшого слухати (іноді й цього достатньо), може пропонувати подумати над деякими питаннями, моментами і перешкодами на шляху до врегулювання проблем. А втім, в будь-якій медіації незалежно від запиту, рівня конфлікту, стану учасників – медіатор супроводжує сторін в тому, щоб вони відділяли:


- людину від проблеми,


- майбутнє від минулого,


- інтерес від позиції.


Перше. Відділити людину від проблеми. Давайте спробуємо відповісти на питання: "Якщо у них розлучення, то проблема «у ній» чи «у ньому»"? Можна розбиратися – але як це допоможе вирішити проблему? Проблема не в людині. Проблема в проблемі. І в медіації сторони об'єднуються разом проти проблеми, а не один одного.


Друге. Відділити майбутнє від минулого. Про минуле краще поговорити, ніж не поговорити, але немає сенсу застрягати на цьому. Є сенс думати, що робити з тим, що вже сталося зараз і надалі. Медіатори завжди утримують фокус на майбутньому - заохочують до чіткого плану дій з різними варіаціями до різних обставин життя, які можуть настати незалежно від чиєїсь волі.


Третє. Відділити інтерес від позиції. В суді задовольняється позиція однієї зі сторін. В медіації задовольняються інтереси обох сторін. В чому принципова різниця?


Позиція на поверхні – уявімо, я хочу, щоб мені віддали 10000000 доларів сьогодні ж. Чудово, якщо інша сторона готова цю позицію задовольнити (хоча навряд). В суді цю позицію потенційно можуть задовольнити – але що змінюється, якщо інша сторона все ще не готова віддавати мені 10000000 доларів?


Інтерес за позицією – так а чому я хочу, щоб мені віддали 10000000 доларів сьогодні ж? Виявляється, що мені терміново потрібно запустити рекламну кампанію. І паралельно може виявитися, що боржник не має 10000000 доларів, але має піар-агенцію. Цей спрощений приклад добре ілюструє важливість виявлення справжніх інтересів сторін. В даному випадку могло б здатися, що мій інтерес і потреба - це гроші. Та насправді в мене інший інтерес - це успіх мого бізнесу і вчасно запушена рекламна кампанія. Цей інтерес можна задовольнити не одним способом - не тільки грошима. І завжди є опція, що інша сторона конфлікту неочікувано для вас зможе задовольнити ваш інтерес. Так само ви задовольните її інтерес в закритті боргу. Медіатори спрямовують весь процес на виявлення справжніх інтересів сторін, щоб саме ці інтереси були задоволені. Тоді учасники медіації знаходять оптимальне рішення, яке закриває їх потреби, а відповідно і вирішує їх проблеми. Отже, медіатор завжди виконує три задачі, допомагаючи учасникам конфлікту відділити людину від проблеми, майбутнє від минулого, інтереси від позицій. Успішно виконані задачі - дають результат у вигляді домовленостей сторін, які ті згодом охоче виконують.