• Ірина Гадецька

Яким має бути медіатор

З формального, все таки медіатор має бути зі спеціальною освітою медіатора. Просто юридичного факультету чи диплома психолога недостатньо, тому що ні там, ні там не вчать конфліктології, переговорним методикам та іншим важливим штукам. Відповідно, отримані знання трошки шліфують і необхідні для медіатора якості / навички – бути емпатом, слухати уважно, не засуджувати, не оцінювати.


Чому мені як медіатору легко не засуджувати і не оцінювати? Тому що я чітко собі засвоїла - тільки так зможу допомогти учасникам конфлікту домовитися. Якщо підтримувати одного, а іншому натякати, «що це нікуди не годиться і як ви так могли» - один може і потішиться, але інший не захоче співпрацювати. І рішення наприкінці може стати фейковим. Тому є сенс розуміти, чути і підтримувати обох. Навіть тоді коли лунають «неприйнятні речі» на кшталт «нехай він/вона забирає собі дитину». Звісно, я могла б одразу встати і сказати «боже як так можна» або тишком-нишком просувати побажання іншого учасника медіації, бо «він хороший». Але кому я так допоможу? Ні одному, ні другому, ні дитині. Тільки якщо обидва відчують, що їх інтереси та потреби саме таке рішення задовольняє – вони його дотримуватимуться.


Більше того, у фрази «нехай він/вона забирає собі дитину» може бути сто мільйонів значень і посилів. Необхідно виявити, що це означає. Це може означати те, що не складаються стосунки з дитиною, яку інший учасник якраз таки і налаштовує проти. Це може означати, що є значна образа і бажання хоч якось вколоти. Це може означати, що на даний момент немає житла, де можна було б жити з дитиною. Може означати те, що ми одразу подумали – дитину не люблять. Ну добре – завжди можна домовитися про фінансову підтримку. Не медіатору вирішувати, хто що відчуває, хто кого любить і хто як вчиняє. Але медіатор може допомогти – налагодити комунікацію, можливо і стосунки, щоб замість безтолкових взаємних звинувачень або помст люди могли говорити і домовлятися. Фокус на майбутнє.


Отже, задача медіатора – допомогти сторонам домовитися по важливим для них питанням. Медіатор може це зробити тільки якщо зрозуміє обох, виявить потреби та інтереси обох, і тільки якщо допоможе віднайти рішення, яке задовольнить потреби та інтереси обох. В такому разі медіаційне рішення елементарно виконуватимуть.


Також користайтеся можливістю обирати медіатора. З одним може бути комфортно, з іншим ви як на різних мовах. А ще завжди можна домовитися про ко-медіацію, коли з вами працюють два медіатора одночасно.


Ірина Гадецька

Created by Hadetska.Mediation
Photos by Sviat Vietrov