• Ірина Гадецька

Як відбувається процес медіації: етап за етапом

Що важливо знати про процес:


По-перше, замість правил/вимог/заборон в медіації є тільки декілька принципів, які усі учасники погоджуються дотримуватися – це конфіденційність, самовизначеність і добровільність. Тобто медіатор перед початком медіації ще раз уточнює:

1) чи учасники медіації погоджуються нікому не розповідати і ніяк не використовувати інформацію, отриману в процесі переговорів, 2) чи учасники розуміють, що медіатор ніякого рішення в кінці не прийматиме, тож результат залежить в першу чергу від них самих, 3) чи учасники радіють добровільній участі в процесі (шуточка), медіатор просто нагадує про те, що все може бути припинено за бажанням хоча б однієї зі сторін.

*Ще медіатор акцентує увагу на своїй ролі нейтрального посередника, який допомагає в однаковій мірі обом сторонам, підтримує обох і сприяє пошуку найкращого рішення для обох.


По-друге, теоретично процес медіації можна поділити на декілька етапів. Розбиття на етапи умовне. Можна всю медіацію від консультації до кінцевої угоди провести за один раз. Не за годину, звісно. Хоча. Чого тільки не трапляється в цьому світі. Може хтось і за годину вміє. Отже, етапи:

1) перші консультаційні зустрічі, 2) підписання договору про вступ у медіацію, 3) переговори, 4) укладення медіаційної угоди.


1) Перші консультаційні зустрічі. Формально медіація ще не почалася. На такі зустрічі сторони конфлікту зазвичай приходять окремо, по черзі, але на моїй практиці половина усіх перших консультацій відбувалася одночасно з обома учасниками конфлікту одразу. Тобто це ок. Немає значення. Що тут відбувається?

  • Сторони конфлікту описують ситуацію і виділяють важливі для них теми, які хочуть обговорювати в медіації;

  • Ми визначаємо, які приготування необхідно здійснити (принести певні документи, наприклад);

  • Медіатор розказує про медіацію, вносить ясність і надає договір про вступ у медіацію для ознайомлення;

  • Обговорюється питання оплати. Зазвичай, обидві сторони оплачують медіацію 50/50, але домовитися можуть і про інше;

  • Майбутні учасники медіації обирають формат зустрічей: окремі сесії (медіатор спілкується з кожним окремо і по черзі), спільні сесії (працюємо всі разом), онлайн (чому б і ні, якщо так комусь зручніше). Але враховуючи гнучкість процесу медіації, формат можна буде переглядати. І не раз;

  • Якщо звертається одна людина – обговорюємо також шляхи залучення до медіації іншої сторони конфлікту.

2) Якщо всі раді почати, то ми підписуємо договір про вступ у медіацію.


3) Переговори. На будь-якому етапі, і на цьому теж, медіатор може спілкуватися з кожним учасником конфіденційно віч-на-віч. Або працюємо всі разом.

  • Спочатку учасники розповідають своє бачення ситуації по черзі. Це часто емоційний етап, тому що озвучуються претензії і вимоги. Неприємненько, але як ще почати вирішувати проблему, не озвучуючи її.

  • Далі медіатор питаннями зміщує фокус з позицій (претензій і вимог) на реальні інтереси та потреби. Чому так? А що це означає? А чого хочете? Як це відбудеться? І тд.

  • Якщо інтереси обох сторін виявлено, можна починати обговорювати варіанти рішень, застосовуючи різні класні медіаційні прийоми BATNA/WATNA, мозковий штурм, decision pie chart, вирівнювання балансу сил, об’єктивізація суб’єктивного, очами експертів, сходи висновків, комунікаційний квадрат, мапа конфлікту і ще багато інших корисних штук. Це мистецтво. І я теж думала, що мозковий штурм - це елементарно просто. Але була здивована тим, що не знала найголовнішого про, здавалося б, всім відомий прийом. Видати потім секретики?)

  • Далі тестуємо найкращі варіанти рішення на реалістичність і виконуваність.

4) Укладення медіаційної угоди. Це необов’язково, але бажано. Я завжди раджу все ж таки укласти наприкінці повноцінний договір в письмовій формі або в письмовій формі з нотаріальним посвідченням, прописавши там усе, про що учасники медіації домовилися, включно зі строками для виконання. Договір можна віддати і на перевірку юристів обох учасників медіації. Якщо медіація відбувається одночасно з судовим розглядом справи, в разі успішного результату в медіації, суддя може затвердити відповідною ухвалою мирову угоду.


Отже, процес медіації досить простий, а головне - ефективний. Якщо є будь-які питання, задавайте їх в коментарях або пишіть на фейсбук / інстаграм.

106 перегляд1 коментар

Created by Hadetska.Mediation
Photos by Sviat Vietrov