• Ірина Гадецька

Як правильно вирішувати конфлікти?

Почати варто з того, що в нашому суспільстві панує хибне визначення конфлікту. Конфлікт – це не проблема. Що ж це таке? Звернімося до цих визначень конфлікту.


1. Конфлікт – це спосіб привернути увагу, отримати визнання, співчуття або підтримку.


2. Конфлікт – це результат недомовок, непорозумінь і того, про що ми не змогли сказати прямо і чесно.


3. Конфлікт - це відсутність навичок чи досвіду розрулювати проблеми. (Через діалог, компроміс або співпрацю не вмію).


4. Конфлікт – це спосіб попрощатися або навпаки відмова відпустити щось, що помирає.


5. Конфлікт – це прагнення покращити стосунки або ситуацію.


6. Сторони в конфлікті, тому що їхні інтереси і потреби не задоволені.


7. Конфлікт починається там, де я відчуваю, що інша сторона завадила або збирається завадити моїм інтересам.


8. Конфлікт там, де сторони впевнені, що їхні цілі несумісні. (Але, скоріш за все, помиляються).


9. Конфлікт - це спосіб звинуватити іншого в якійсь невдачі, яка сталася зі мною. (А на себе брати відповідальність якось не хочеться).


10. Конфлікт там, де забагато відмінностей. (Різні цінності, різні сприйняття, різні характери).


Кожне з наведених визначень мають сенс. А в цілому ж можна сказати, що конфлікт – це можливість. Або одночасно декілька можливостей. Згадайте, коли все таки піднімали голос і заявляли про себе, свої права або почуття – коли починали конфлікт. Ви потім думали, що то було на краще?

Конфлікт завжди пропонує нам зміни. Конфлікт між близькими людьми пропонує їм змінити стосунки на нормальні, в яких обидва були б задоволеними – або розійтися і не мучитися (все таки не 16 сторіччя). Конфлікт між колегами пропонує їм обговорити врешті-решт причину взаємної неприязні, прийняти рішення як далі працювати разом і чи є необхідність взагалі. Конфлікт між чоловіками і жінками пропонує їм домовитися. Конфлікт між темношкірими і білими пропонує їм домовитися. Конфлікт між тими, хто підтримує право на аборти і тими, хто проти – пропонує їм домовитися. Конфлікт між тими, хто за легалізацію одностатевих шлюбів і тими, хто проти – пропонує їм домовитися.


Три варіанти як домовлятися.


  1. З позиції сили і влади (через накази, маніпуляції, агресію): «Ми є урядом країни, ми вирішили, що жінки не мають права на аборт». Результат? Ескалація конфлікту.

  2. З позиції прав (через компроміси і різні пакти про ненапад): «У нас є конституційне право організовувати Марш рівності, тому просимо усіх хто проти – не перешкоджати». Результат? Хтось обов’язково перешкоджає.

  3. З точки зору інтересів (через діалог і співпрацю).

І тут прикладу в одне речення не буде. Тому що це найскладніший шлях евер. Тут треба запарюватися. Організуйте діалог між ЛГБТ-спільнотою і захисниками «традицій». Як це? Посадити всіх за один стіл? А що їм взагалі говорити? Хто правий? А якщо я одних підтримую, а інших не розумію? Та ну, легше сформувати комітет, який здійснюватиме «оцінку стандартів планування законодавчої діяльності Верховної Ради України у сфері (обов’язково якийсь поважний набір слів) для формування стратегії функціонування всього на світі».


В цьому то і проблема. Ходимо околицями і сподіваємося на те, що колись там потім. А в цей час продовжуємо не розуміти один одного. Ми не слухаємо – ми доводимо свою правоту і свої цінності. В той час як прислухаючись – можна дізнатися, що за певною поведінкою або позицією є конкретна потреба чи інтерес. Докопайтеся. У когось це може бути щось безглузде типу «всі мої друзі проти ЛГБТ, тому я теж». Тобто у людини простий інтерес – бути прийнятим своїми друзями. Все. Такий інтерес можна задовольняти без цькування інших людей? (так). До цього легко підвести? (можливо).


Ділюся з вами списком геніальних питань, які допоможуть вести діалог по інтересам і знівелюють абсурдні переконання. Я вже випробовувала. Більшість питань взяла з книги Кена Клока “Mediating Dangerously”:


1) Який життєвий досвід сформував у вас саме таку точку зору? (наприклад, чому ви проти одностатевих шлюбів?)


2) Чому для вас особисто це важливо?


3) Чи є у вас будь-які сумніви в цьому питанні? Якісь, можливо, змішані відчуття?


4) А є вірогідність, що одночасно і ви праві, і вони праві?


5) Як перевірити, хто правий?


6) Що можна зробити, щоб удосконалити ваші переконання і ідеї? Можна щось взяти від переконань і ідей іншої сторони?


Завершую позитивом. Більшість наших конфліктів не з половиною планети, а лише з однією людиною. Такі конфлікти вирішувати легше. Особливо за сприяння незалежного посередника-медіатора, який організовує переговори по інтересам так наче це простіше простого. Але. Якщо ви розмовлятимете один з одним – вам не знадобиться медіація. Лайфхак на віки.

82 перегляд0 коментар